Historia Gmachu Sądu Najwyższego i kariatyd.

Historia Gmachu Sądu Najwyższego i kariatyd.

Historia Gmachu Sądu Najwyższego i kariatyd.

Trzy kariatydy podpory architektoniczne w formie postaci kobiet, pełniące funkcję kolumn podtrzymujących Gmach Sądu Najwyższego znajdują się przy wjeździe do garaży na zapleczu. Kariatydy mają twarze żony i dwóch córek Marka Budzyńskiego – architekta Gmachu Sądu Najwyższego którego budowa została zakończona w 1999 roku. Gmach znajduje się przy Placu Krasińskich w Warszawie. Kariatydy to mają być personifikacje Wiary, Nadziei i Miłości.

Kariatydy nie są umieszczone od frontu Gmachu Sądu Najwyższego, lecz z drugiej strony gmachu, przy zjeździe do garaży za szlabanem. Kariatydy miały znaleźć się pierwotnie od strony Placu Krasińskich, ale biskup polowy Wojska Polskiego, Sławoj Leszek Głódź, zaprotestował przeciwko nagim kobietom w pobliżu Katedry Polowej Wojska Polskiego  nie uznał tunik za stosowne ubranie. Architekt nie wiele miał do powiedzenia . Czy kobiety są nagie każdy może ocenić ?

. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gmach_S%C4%85du_Najwy%C5%BCszego_w_Warszawie

Świeckie państwo prawa ?

Originally shared by Zbigniew Czopowicz (Old 208 WDH)

#fkWarszawa #fkPolska #fotozagadka

Zagadka

1. Gdzie to się znajdują rzeźby ?

2. Dlaczego nie są ogólnie dostępne i kto się do tego przyczynił ?

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

Warszawa – murale to kolekcja, którą prowadziłem na Google+   od lipca 2015 roku zamieszczając autorskie zdjęcia i komentarze. W tym okresie zamieściłem 1 111 wpisów,  obserwowało ją ponad 17 tys. osób. Dnia 2 kwietnia 2019 roku przestał  istnieć serwis Google+

Teraz całą kolekcję oraz nowe murale  można obserwować na mojej stronie

www.warszawa-murale.pl

Zapraszam wszystkich, którym bliskie jest nasze miasto Warszawa.

 

Witold Górczyński

kontakt@warszawa-murale.pl