50 lat temu …..

Niechlubna data w historii polskiego wojska

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, wojska państw Układu Warszawskiego wkroczyły na teren Czechosłowacji, aby „uchronić od oderwania Czechosłowacji od wspólnoty socjalistycznej”. W inwazji brała udział 2. Armia Wojska Polskiego, czego niektórzy Czesi do dziś nie mogą Polakom zapomnieć. 2. Armia liczyła 24 tysiące żołnierzy, 647 czołgów, 566 transporterów plus artyleria i 24 śmigłowce.

 

RYSZARD SIWIEC dokonał samospalenia 8.09.1968 roku

w akcie sprzeciwu wobec wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego na terytorium Czechosłowacji Ryszard Siwiec dokonał 8 września 1968 r samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tysięcy widzów.

Agresja na Czechosłowację z udziałem wojsk polskich przekonała go, że należy wstrząsnąć sumieniem rodaków. Komunistyczna prasa nie skomentowała tego wydarzenia. Po raz pierwszy o czynie Siwca można było usłyszeć dopiero w Radiu Wolna Europa w 1969 roku https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Siwiec

Pomnik który upamiętnia postać Ryszarda Siwca, zlokalizowany przy ul. Siwca, w pobliżu Stadionu Narodowego został odsłonięty 5 maja 2012 roku.

Foto wig.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

Przejdź do paska narzędzi