PSAG 7 PANIEN

( a to historia )

Mural – Siedem Panien Ursusa – został odsłonięty 27 lipca 2022 na ścianie domu przy ul Wojciechowskiego 15  . Przedstawia Hannę, Jadwigę, Helenę, Wandę, Stanisławę, Elizę i Amelię – córki przemysłowców, którzy postanowili założyć fabrykę na Ursusie.  https://ursus.um.warszawa.pl/-/posag-7-panien-historia Inwestycja wymagała sporych nakładów finansowych, więc na pomoc swoim ojcom przyszły córki. Zaoferowały oszczędności przeznaczone na ich posagi. Fabryka powstała i z pierwotnej siedziby w Warszawie została przeniesiona na teren Ursusa.   Autorem i projektantem dzieła jest artysta Marcin Czaja wykładowca ASP w Krakowie.

(lipiec 2022 ) foto. wig.

Kawęczyńska

Słupki  na ulicy Kawęczyńskiej zyskały  kolorowe „ubranka”. To akcja aktywistów działających w ramach Domu Sąsiedzkiego Moje Szmulki. W tej sposób mieszkańcy zainaugurowali kolejny rok yarnbombing, czyli formy sztuki ulicznej, polegająca na dzierganiu dekoracji i umieszczaniu jej w przestrzeni miejskiej.

(czerwiec 2022 )

 

UCZUCIA ŻYJĄ WIECZNIE
NA ZAWSZE POZOSTANIESZ
W MOIM SERCU

Pośród gruzów rozebranych estakad warszawskiej Trasy Łazienkowskiej leżała pamiątkowa tablica. Do kogo są skierowane wyryte na niej słowa? Skąd się tam wzięła? Prawdopodobnie ma związek z wypadkiem, do którego doszło w tym miejscu w 2008 roku. Zginęła wtedy motocyklistka.

( kwiecień 2022 ) foto wig.

Mural – Mała 6

Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Małej 6 na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Mural, zdobiący ścianę kamienicy powstał w listopadzie 2021 roku w ramach festiwalu Street Art Doping 2021. Jego autorem jest jednego z najwybitniejszych wschodzących artystów w Meksyku – Kidghe.

(luty 2022) foto wig.

 

Prof. Witold Kieżuń ppor.” WYPAD”
bohater Powstania 1944

Prof. Witold Kieżuń ppor. ” WYPAD”  bohater Powstania 1944

Mural na  ścianę kamienicy przy ulicy Tarczyńskiej 12 odsłonięto 7 lutego  z okazji setnej rocznicy urodzin profesora Witolda Kieżunia.

Mural składa się z dwóch grafik. Jedna przedstawia elegancko ubranego i uśmiechniętego Witolda Kieżuna w czasach młodości. Druga – w tle – to jego wizerunek z jednego z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Na zdjęciu Witold Kieżun w powstańczym mundurze i hełmie stoi uśmiechnięty po zdobyciu Komendy Głównej Policji przy Krakowskim Przedmieściu.

( luty 2022 ) foto wig

Jolanta Brzeska

Jolanta Brzeska została zamordowana 1.03. 2011 roku . (wlepka na kamienicy przy ulicy Wilczej 29 ) 1 marca 2011 roku mężczyzna spacerujący w Lesie Kabackim zauważył dym unoszący się nad zaroślami. Poszedł w jego stronę, bo bał się, że ktoś zostawił niedogaszone ognisko. Odnalazł tlące się jeszcze zwłoki.  Tego samego dnia zaginęła Jolanta Brzeska. Ikona ruchu lokatorskiego i założycielka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Słynąca z walki z czyścicielami reprywatyzowanych kamienic. Wyszła z mieszkania przy Nabielaka 9 – oddanego przez miasto w ręce Marka M. – pozostawiając niepozmywane naczynia, mięso na obiad w lodówce, telefon, portfel, dokumenty.

(marzec 2021 ) foto wig.

STOP BZDUROM

Stop Bzdurom – jesteśmy radykalnym, queerowym i feministycznym kolektywem. Działamy na rzecz LGBTQ+ mądrego, wyedukowanego, asertywnego, dzielnego i przede wszystkim sprawczego. Od reszty grup LGBTQ+ w polsce wyróżniają nas nasze bezczelne mordy, bezkompromisowość i metody, o których nie śni się ani TVP.info, ani reszcie patoprawicy. Wszystko co tu zrobiłyśmy wynika z wkurzenia na okrutne, szkodliwe i nieprzemyślane działania fanatyków. https://www.facebook.com/stopbzdurom/

(Plac Konstytucji listopad 2020 ) fot wig.

Witold Górczyński