E K O B U D Y N E K

Pierwszy w Polsce ekobudynek z pionowymi ogrodami na elewacjach i deszczówką do spłukiwania toalet powstał na warszawskim Mokotowie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chce wyznaczyć nowe standardy w architekturze.

Pracownia FAAB z Adamem Figurskim i Marią Messiną wygrała ogólnopolski konkurs na przebudowę i rozbudowę budynku przy ul. Krasickiego 20/22 na siedzibę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Twórca projektu mówi, że w „pionowych ogrodach” najtańsza jest roślinność, którą trzeba dobrać do strefy klimatycznej, a „najdroższy jest cały system”. Składa się on z paneli PCV, geowłókniny, po której powierzchniowo rozrastają się rośliny (jak rzeżucha na wacie), rur rozprowadzających wodę i składniki odżywcze. Zieleń na elewacji ociepla budynek zimą, chłodzi latem. Geowłóknina zatrzymuje zanieczyszczenia powietrza, „a mikroorganizmy przetwarzają i mineralizują je w nawóz dla roślin”

Foto wig.

 

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

Warszawa – murale to kolekcja, którą prowadziłem na Google+   od lipca 2015 roku zamieszczając autorskie zdjęcia i komentarze. W tym okresie zamieściłem 1 111 wpisów,  obserwowało ją ponad 17 tys. osób. Dnia 2 kwietnia 2019 roku przestał  istnieć serwis Google+

Teraz całą kolekcję oraz nowe murale  można obserwować na mojej stronie

www.warszawa-murale.pl

Zapraszam wszystkich, którym bliskie jest nasze miasto Warszawa.

 

Witold Górczyński

kontakt@warszawa-murale.pl