Rajd Arsenał 2017

 

Rajd Arsenał – ogólnopolski rajd harcerski organizowany przez Hufiec ZHP Warszawa Mokotów imienia Szarych Szeregów .Rajd upamiętnia akcję odbicia Jana Bytnara („Rudego”) z rąk Gestapo 26 marca 1943 r w akcji pod Arsenałem. Było to jedno z najważniejszych działań zbrojnych zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Uwolniono harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” i 20 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. W akcji brało udział 28 harcerzy. Dowodzili nią – całością Stanisław Broniewski „Orsza”, a bezpośrednio – Tadeusz Zawadzki „Zośka”.

Niewiele wydarzeń z czasów okupacji obrosło taką legendą, jak Akcja pod Arsenałem, która otrzymała kryptonim „Meksyk II”. Została przeprowadzona brawurowo w biały dzień, na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej. Harcerze zaatakowali furgonetkę przewożącą więźniów na Pawiak. „Rudego” przenieśli do oczekującego w pobliżu samochodu, który odjechał z miejsca akcji.

https://www.facebook.com/events/2078188775608787/

http://arsenal.zhp.pl/#gra_dla_warszawiakow

 

1 comment
  1. Dorota Bether
    Dorota Bether
    26 marca 2017 at 12:39

    Panie Czopowicz ,dobrze by było pamiętać o takich sprawach jak ta że niektórzy ludzie tworzący różne społeczności tu w google mijają się z prawdą polityczną , np. rodzina Tomczak to ludzie którzy są z PZPR mój dziadek się z nimi kłócil Ó politykę ,to samo Opielscy z Konina u nich są Sobczaki których ojciec był pierwszym sekretarzem PZPR na Konin ,wiem że właśnie dlatego tak egzaltuja się Dmowskim ponieważ jak by nie było to krewny Kulczyka przecież , oczywiście nie chcę generalizowac ale ich rodzina to czerwony rynsztok pozujacy na narodowy radykalizm pełno jest u tych świń greckich żydów przytoczonych przez Opielskich i Ostrowskich z rodziny ukraińskich banderowcow Poleszczukow.Proszę być ostrożnym bo oni to krewni Piątek z Krakowa I Rutkowskich A to czerwoni są związani z wojskiem i Solorzem przez Kosików ,A więc żadna z nich prawica.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *

Warszawa – murale to kolekcja, którą prowadziłem na Google+   od lipca 2015 roku zamieszczając autorskie zdjęcia i komentarze. W tym okresie zamieściłem 1 111 wpisów,  obserwowało ją ponad 17 tys. osób. Dnia 2 kwietnia 2019 roku przestał  istnieć serwis Google+

Teraz całą kolekcję oraz nowe murale  można obserwować na mojej stronie

www.warszawa-murale.pl

Zapraszam wszystkich, którym bliskie jest nasze miasto Warszawa.

 

Witold Górczyński

kontakt@warszawa-murale.pl