hm. Florian Marciniak

TU ( na ulicy Mysiej 2 ) dnia 6 maja 1943 roku aresztowany został harcmistrz Florian Marciniak Naczelnik Szarych Szeregów współtwórca Podziemnego Państwa Polskiego urodzony dnia 4 maja 1915 roku zamordowany w Gross-Rosen 20 lutego 1944 roku.

Florian Marciniak, ps. Jerzy Nowak, J. Krzemień, Szary. Od najmłodszych lat należy do harcerstwa. 10 maja 1938 roku zostaje najmłodszym harcmistrzem w ZHP. Był także drużynowym 21 PDH im. Tadeusza Rejtana, 27 września, jeszcze przed kapitulacją stolicy, zostaje naczelnikiem „Szarych Szeregów”. Wprowadza zasadę „wychowania przez walkę” działającą w ramach programu „Dziś – Jutro – Pojutrze”. 26 września 1942 roku w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu żeni się z Zofią Broniewską, siostrą Stanisława Broniewskiego ps. „Orsza”, drugim naczelnikiem „Szarych Szeregów”. W marcu 1943 roku bierze udział w przygotowaniach do „Akcji pod Arsenałem”. 6 maja 1943 roku został aresztowany w Warszawie przy ulicy Mysiej 2 przez Gestapo. Podczas przesłuchań nie wydał żadnego ze swoich współpracowników

 

1 comment
  1. micza A.M.
    micza A.M.
    6 maja 2017 at 06:31

    cyt. „wychowania przez walkę” TAK i pamiętajmy że wierzył w to do końca, nigdy się nie poddał i nigdy się nie dał zniewolić, walczył choćby wyskakując i raniąc się niemiłosiernie z furgonetki gestapo, po aresztowaniu.

    Postać niezmiernie ważna dla Poznaniaków, związany z naszym regionem – urodził się w Gorzycach koło Czempinia, jest Patronem wielu (nie tylko) poznańskich Drużyn harcerskich, co roku spotykamy się w katowni Fortu VII przy tablicy w celi gdzie był męczony a hasło „Biała Róża” jest znane każdemu zuchowi…CZUWAJ !

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *